کور پاڼه / لیکنې / بالاخره ثابت شد که زمامداران پاکستان حامیان تروریزم جهانی اند

بالاخره ثابت شد که زمامداران پاکستان حامیان تروریزم جهانی اند

زمامداران پاکستان همیشه تروریزم را ابزاری برای رسیدن به اهداف خود استفاده کرده اند

پس از به رسمیت شناخته شدن استقلال نیم قاره بوسیلۀ بریتانیا در سال ۱۳۴۷، کشوری به نام پاکستان به مثابۀ زخم سرطانی در کنار هندوستان تشکیل شد. جناح برای نخستین بار تشکیل پاکستان را در ۱۹۴۰ در سخنرانی معروف خود مطرح کرد. در سال۱۹۴۶ کشتار فجیعی بین مسلمانان و هندوها درگرفت و احزاب مختلف هم نتوانستند آرامش را برقرار کنند و در نهایت گاندی برای جلوگیری از خونریزی با طرح تقسیم هندوستان و استقلال پاکستان موافقت کرد. سرانجام مونت باتن نایب‌السلطنه بریتانیااین طرح را به تصویب رساند و در ۱۵ اوت ۱۹۴۷ پاکستان استقلال یافت. جناح که تحصیلات خود را در رشتۀحقوق در دانشگاۀ لینکلن امریکا به پایان رساند. او در سال ۱۹۰۵ به طور رسمی وارد سیاست شد. با ورود محمدعلی جناح به حزب کنگره ملی هندکه برای کمک به انگلیسی‌ها تأسیس شده بود، فعالیتهای این حزب که مقرر بود متناسب با منافع انگلیسی‌ها باشد، مخالف اهداف آنان عمل کرد. جناح در ۱۱ سپتامبر ۱۹۴۸ در خانه خود در کراچی در سن ۷۱ سالگی، بیش از یک سال پس از استقلال پاکستان، درگذشت.جواهر لعل نهرو،صدراعظم هند، در مورد مرگ جناح چنین نوشته است: "من در سال‌های گذشته بسیار تحت تأثیر او قرار گرفتم، تنها غم و اندوه زیادی برای همه است… او در تلاش خود موفق شد و هدف خود را به دست آورد، اما با چه هزینه ای و با چه تفاوت‌هایی از آنچه که تصور کرده بود."

نواب زاده لیاقت علی خان جانشین محمد علی جناح گردید که وی در سال ۱۹۵۱ توسط یک تن از افغان های مهاجر که به قبیله جدران منسوب بود به قتل رسانیده شد.  قوع این حادثه سبب بحران شدید میان دو کشور همجوار گردید و تا سال ۱۹۵۶حکومت های کم دوام در پاکستان حکمرانی کردند. "اسکندر میرزا" که یک نظامی بود، بحیث نخستین رئیس جمهور پاکستان برگزیده شد که دوران حکومت وی از ۲۳ مارس ۱۹۵۶ میلادی تا ۲۷ اکتبر ۱۹۵۸ طول کشید[۲]. پیش از آن، در سال ۱۹۵۱ وی به عنوان نخستین فرماندار بومی در پاکستان منصوب شد.

جنرال ایّوب خانایوب خان دومین رئیس‌جمهور پاکستان بود که از ۲۷ اکتبر ۱۹۵۸ – ۲۵ مارچ۱۹۶۹ قدرت را در اختیار داشت و بعد از ماه ها اغتشاش بالاخره  ایوب خان قدرت را به جنرال یحی خان رئیس عمومی ارتش پاکستان سپرد. در ۷دسامبر ۱۹۷۰ حزب عوامی لیگ، در پاکستان شرقی در انتخابات عمومی این کشور برنده شد. یحی خان حاضر به سپردن قدرت برای این حزب نشد و درگیری در پاکستان آغاز شد و پس از تظاهرات شدید جنرال یحی خان مجبور به استعفا گردید و ذوالفقار علی بوتو در سال ۱۳۵۰ بحیث رئیس جمهور پاکستان غربی انتخاب شد. جنرال ضیاالحق در ۵ سپتمبر ۱۹۷۷در همکاری با شماری جنرالان برضد بوتو دست به کودتا زد و  حکومت نظامی را در پاکستان اعلان کرد و در ۱۷ سپتمبر ۱۹۸۸ در یک حادثۀ هوایی کشته شد و پس از غلام اسحاق خان که رئیس سنای این کشور بود به مقام ریاست جمهوری پاکستان رسید. پس ار آن بی‌نظیر بوتو طی دو دوره از سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ و ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۶ نخست وزیر پاکستان از حزب مردمبود. بوتو سرانجام پس از چندین رشته ترور ناموفق، در تاریخ ۲۷ دسامبر ۲۰۰۷ میلادی در یک حمله تروریستی-انتحاری در شهر راولپندیدر ولایت  پنجاببه قتل رسید.

نواز شریف در دوره‌ای نخست وزیر پاکستان بود که توسط پرویز مشرفدر تاریخ ۱۲ اکتبر ۱۹۹۹ برکنار شد. نواز شریف در انتخابات ماه  می۲۰۱۳ پاکستان دوباره به قدرت بازگشت و در ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۷ بر اثر اتهامات مالی برای بار دیگر از قدرت عزل شد.  نواز شریف در سال ۱۹۹۰ به مقام نخست وزیری رسید. او موفق شد بر رقیب اش بی نظیر بوتو غالب شود و به مدت سه سال در سال ۱۹۹۳در مقام نخست وزیر باقی ماند تا این که به اتهام فساد برکنار گردید و جایش را به بی نظیر بوتو داد. این نخستین بار است که یک حکومت ملکی در پاکستان با انتخابات جایش را به یک حکومت ملکی داد.شریف در سال 1997 با به دست آوردن اکثریت دو سومی دوباره به مقام نخست وزیری رسید. او در سال 1998 با تبدیل کردن پاکستان به یک قدرت اتومی، به شهرت ملی اش افزود. شریف در سال 1998 در یک محکمه نظامی به حبس ابد محکوم شد، اما بعداً توانست به عربستان سعودی به تبعید برود. او در سال 2007 دوباره به پاکستان برگشت.مشرف در تاریخ ۱۲ اکتبر ۱۹۹۹ با برکنار کردن نواز شریفنخست‌وزیر منتخب به قدرت رسید و به این وسیله عالی‌ترین مقام اجرائی کشور را تصاحب نمود. پس از آن و در پی انجام یک همه‌پرسی که در تاریخ ۲۰جون۲۰۰۱برگزار شد، خود را رئیس‌جمهور پاکستاناعلام کرد. او سرانجام در پی تهدید جناح‌های مخالف خود در پارلمان پاکستان که در فکر استیضاح او بودند، در ۱۸ سپتمبر۲۰۰۸مجبور به استعفا  از پست ریاست جمهوری شد و استعفای خود را در یک بیانیۀ تلویزیونی اعلام کرد. گیلانی شوهر بی نظیر بوتو پس از انتخابات ریاست جمهور در پاکستان به مقام ریاست جمهوری پاکستان رسید و اما به اتهام فساد مالی برکنار شد.  نواز شریف در انتخابات ماه  می ۲۰۱۳ پاکستان دوباره به قدرت بازگشت و در ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۷ بر اثر اتهامات مالی برای بار دیگر از قدرت عزل شد.

از اشارۀ بالا فهمیده می شود که پاکستان پس از آزادی اش هر از گاهی دچار کودتا بوده و بیشتر بوسیلۀ نظامیان اداره شده است.  این نشان می دهد که نظامیان در طول تاریخ پاکستان بر آن سلطه داشته و هر  وقت که خواسته اند، نظام های ملکی را دراین کشور برکنار کرده اند. چنانکه در بالا بر آن اشاره شد که پس از علی جناح ادارۀ پاکستان، از جنرال سکندر میرزا و جنرال یحی خان تا جنرال ضیاالحق و جنرال مشرف بیشتر بدست نظامیان بوده و این نظامیان بوده اند که به زور سرنوشت پاکستان را به ارادۀ خود تعیین کرده اند.  نظامیان پاکستان در طول تاریخ با کلان نشان دادن وحشت هند خواسته اند تا سرنوشت مردم این کشور را به گروگان خود بگیرند. آنان برای بهره گیری های سیاسی و نظامی از مردم پاکستان همیشه خواسته اند تا پیش از تهاجم شوروی به افغانستان اسلام را روپوش سیاست های مداخله گرانۀ خود برضد هند  قرار بدهند و پس از حملۀ شوروی به افغانستان، نظامیان پاکستان فرصت بهتری پیدا کردند تا از اسلام برای رسیدن به اهداف راهبردی شان برضد افغانستان و هند استفادۀ بیشتر کنند و حتا از این هم بیرحمانه تر خواسته اند تا افغانستان را قربانی اهداف استراتیژیک شان در رقابت با هند نمایند. زمامداران پاکستان در یک سناریوی به ظاهر اختلافی میان  حکومت ملکی و نظامی توانستند، جهاد مردم افغانستان را ابزاری برای رسیدن به هدف خود نمایند و بدین وسیله توانستند که خیلی زیرکانه خاک برچشم امریکایی ها و کشور های عربی بزنند و در این سیاست پیروز شوند. چنانکه پاکستان پس از سال ۱۹۴۷ تا سال ۱۹۷۹ برابر به سال حملۀ شوروی به افغانستان با ترفند هندی هراسی گروه های افراطی را برضد هند تجهیر و تمویل کردند و بعد از آن با تاسیس هزاران مدرسۀ  دینی به کمک کشور های عربی و کمک های مالی کشور های غربی به نام جهاد افغانستان، گروه های افراطی را زیر نام لشکر جنگوی، لشکر طیبه، سپاۀ محمد، ملی مسلم لیک به رهبری حافظ سعید، جیش محمد و ده ها گروۀ تروریستی دیگر را که شمار شان به بیش از  هفتاد گروه می رسد و به گفتۀ منابع آگاه تنها بیشتر از بیست گروۀ تروریستی در افغانستان فعال اند که مراکز اصلی شان در پاکستان است. نظامیان پاکستان توانستند تا با فریب دادن امریکا پس از یازدهم سپتمبر ۲۰۰۱ ده ها گروۀ تروریستی را به شمول احیای دوبارۀ شبکه های طالبان و حقانی درداخل پاکستان بوجود آورند و حتا از کمک های امریکا آنان را بر ضد هند و نیرو های خارجی در افغانستان تمویل و تجهیز کنند. حالا که کارد زهرآگین نظامیان پاکستان به استخوان های جهانیان رسیده است و این کشور با داشتن ده ها پناه گاۀ  تروریستی بحیث بزرگ ترین حامی تروریزم شناخته شده است. نظامیان پاکستان ایالت پشتنونخواه را مرکزی برای پناه گاه های تروریستان منطقه یی و جهانی قرار داده اند و ستم روایی نظامیان این کشور بر مردم این ایالت بجایی رسیده است که همین اکنون هزاران جوان پشتونخواه به جاده ها برآمده و برضد بیرحمی و غارت و اختبطاف نظامیان این کشور شعار می دهند و خواهان حق انسانی شان می باشند.

خوش بختانه که هنوز هم دیر نشده است و امریکایی ها متوجه شده اند که در پاکستان چه می گذرد و حکام این کشور چه بازی خطرناک را با امریکا در پیش گرفتند و تنها رئیس جمهور کنونی امریکا متوجه شد و با صراحت ا علان  کرد که پاکستانی ها امریکا را احمق ساخته اند و با این احمق سازی میلیارد ها دالر را زیر نام مبارزه با تروریزم از امریکا گرفته اند و برعکس همه را برضد امریکا و برای کشتار و حمله بر نیرو های امریکایی استفاده کرده اند. هرچند حالا ثابت شده که پاکستان بحیث یگانه حامی تروریزم تمام کشور های منطقه و جهان را به فریب کشانده است؛ اما هر چه باشد، حالا هم وقت است و باید جهانیان بویژه امریکا دیگر فریب حاکمان پنجابی و نظامیان مکار پاکستانی را نخورند و دیگر برای شان فرصت ندهند تا بیش از این جهان را قربانی اهداف تروریستی شان نمایند. هنوز هم سر وقت است و باید در مورد پاکستان تصمیم جدی اتخاذ کنند و با یک تصمیم همگانی لانه های تروریستی در خاک پاکستان را بمباران کنند.

نویسنده : زینبرب

22   حمل سال   1397 – کابل

خبريال په ګوګل پلى سټور کې

اوس د خبريال ايپ په خپلو انډرويډ موبايلونو کې هم ښکته کړئ او د افغانستان او نړۍ تازه خبرونه چټک ترلاسه کړئ.
Loading...

بیا وګوره

د پاکستان په زړه کې نوې فحشاخانه

پاکستانيان تل دا دعوه کوي، چې پاکستان د کليمې په زور جوړ شوى ملک دى، …

د افغانستان په سوله کې د چین ونډه

چین له افغانستان سره پر ګډه پوله پروت، د نړۍ له پیاوړواقتصادي هېوادونو له ډلې، …